مزیت مهم استفاده از دوربین‌های HD

از نظر تعداد پیکسل‌ها، می‌توان هر دوربین مدار بسته‌ای را که دارای کیفیت تصویری بیش از یک میلیون پیکسل است، یک دوربین مگاپیکسل محسوب کرد. با این حال فرمت HD ( High Defenition ) نیز با کمی اختلاف می تواند زیر مجموعه‌ای از مگاپیکسل باشد.

 

در بازار سیستم‌های نظارت تصویری و دوربین‌های مدار بسته، کم‌ترین کیفیت تصویر در محدوده مگاپیکسل، رزولوشن 1.3 مگاپیکسل است که مقدار آن برابر با 1280 × 1024 پیکسل ( یا 1.3 میلیون پیکسل ) می باشد.

با پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر نیز شاهد دوربین‌هایی با کیفیت تصویر 10 مگاپیکسل در بازار هستیم. با توجه به توضیحات گفته شده از لحاظ فنی دوربین مداربسته با کیفیت HD، جزو دوربین‌های مگاپیکسلی محسوب نمی‌گردد اما از نظر عرفی آن را جزو همین دسته می‌شناسند.

 

مزیت مهم استفاده از دوربین‌های HD

یکی از مزایای مهم دوربین‌های مدار بسته HD ، این است که به راحتی می‌توان آن‌ها را جایگزین دوربین‌های آنالوگ قدیمی و تیوی لاینی ( TVL )‌ نمود. چرا که این دوربین‌ها با سیستم‌های NTSC یا PAL کاملا سازگار هستند، می‌توان بدون هیچ هزینه اضافی سیستم امنیتی خود را ارتقا بدهید.

 

دوربین مدار بسته Full HD

 فرمت Full HD برابر با ۱۰۸۰ × ۱۹۲۰ پیکسل می‌باشد که تقریبا برابر با 2 مگاپیکسل است.

طبیعتا دوربین‌های مدار بسته Full HD دارای کیفیت تصویر بالاتری نسبت به دوربین HD می‌باشند. از این رو ، دوربین‌های Full HD  برخلاف HD ، کیفیت بالاتری دارند و جزییات تصویر در آن‌ها به راحتی قابل مشاهده است.

اما به همان میزان نیز فضای بیشتری از هارد و پهنای باند سیستم نظارتی شما را اشغال می‌کند.

 

تفاوت دوربین مداربسته HD و Full HD

کیفیت تصویر

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان دوربین‌های HD و FULL HD ، وضوح تصویر یا همان رزولوشنی است که در تصاویر آن‌ها نشان داده می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود برای مکان‌هایی که از نظر امنیتی حساسیت بالایی دارند از دوربین‌های FULL HD استفاده شود.

 

پهنای باند و فضای ذخیره سازی

همانطور که گفتیم در دوربین‌های مدار‌ بسته هر چه کیفیت تصاویر بالاتر باشد، حجم آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. در نتیجه برای انتقال آن‌ها به پهنای باند بیشتری نیاز است. بالطبع فضای بیشتری هم برای ذخیره سازی نیاز دارد.

 

 

محیط‌های مناسب برای استفاده از دوربین مدار بسته HD و FULL HD

هر دو مدل دوربین مدار بسته را می‌توان در محیط‌های داخلی و خارجی به کار برد. اما در محیط‌ هایی که میزان نور آن پایین است، بهتر است از مدل FULL HD استفاده کرد تا کیفیت تصاویر بهتر نمایش داده شود.

 

قیمت

کیفیت تصویر دوربین‌های FULL HD تقریبا 2 برابر کیفیت HD است اما از طرفی FULL HD ها به دستگاه NVR  قوی تری نیاز دارند. به همین دلیل دوربین‌های FULL HD نسبت به HD گرانتر هستند.

از سوی دیگر برای مشاهده تصاویر به همان کیفیت ضبط شده نیاز به مانیتورهای با کیفیت است که عامل دیگر افزایش هزینه‌ها است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *